cinema

  : pl   : en

  : o festiwalu

  : program

  : wykonawcy

  : archiwum

  : sponsorzy
    patroni

  : kontakt

 

 

<<< powrót :::

Teatr Cinema powstał w 1992 roku. www.teatrcinema.pl >>>

Grupę tworzą zawodowi aktorzy, plastycy i muzycy, którzy pod dyrekcja Zbigniewa Szumskiego realizują w Michałowicach autorskie spektakle.
Do tej pory powstały:
"Dong", "Bilard", "Nie mowie tu o miłości", "Brudne piękno", "Tak.To.Tu""Miałem taki sen", "Albert Lux","Słownik sytuacji", "Mamo, chcę tańczyć Mahlera" oraz pięć wieczorów z cyklu "Kabaret Olbrzymów".

CINEMA to teatr niezwykły: ani dramatyczny, ani pantomimiczny; nie jest teatrem tańca ani sceną muzyczną. Jednocześnie zawiera w sobie wszystkie te gatunki teatralne - i kilka innych. Sam jest gatunkiem teatralnym. Posługuje się niepowtarzalnym zbiorem form ekspresji, od - jeśli uznać to za bieguny - tragedii do kabaretu, od rapsodii do musicalu, od koturnu do akrobatyki. Od płaczu do śmiechu, przez te same łzy.

Moje pierwsze myśli o tym teatrze: Przejęcie się istnieniem tajemnicy zjawisk, które wydają się nie mieć tajemnicy. Dociekliwość w poszukiwaniu istoty czynności, zwłaszcza banalnej. Docenienie jej urody, bogactwa. Zakamarki naszej wspólnej wyobraźni, jej nisze, do których, jak się wydaje, nikt wcześniej nie zaglądał. Przetworzona na precyzyjne środki wyrazu radość ruchu. Ostatnia styczna psychiki z gestem. Niwelowanie odległości miedzy ascezą bezruchu a orgią motoryki, która niezauważenie przechodzi w bezruch. Wszystko w dzikim, a po mistrzowsku upilnowanym pochodzie scen, obrazów, wybuchów, samopowstrzymań.

Jerzy Lukosz