<<< powrót :::
Krytyka o "Ifigenii Cygańskiej", kreacji zbiorowej VI Akademii Praktyk Teatralnych, zrealizowanej pod opieką artystyczną Włodzimierza Staniewskiego.
"Ifigenia Cygańska", to zaskakujące ujęcie mitu rodu Agamemnona. Historia miłości, zbrodni i zemsty ukazana została jako zabawa w jarmarczny teatr, okraszony porywającą cygańską muzyką i kuglarskimi popisami. Barwna galeria charakterystycznych typów w szaleńczym tempie prezentuje komiczne wariacje na temat historii kłótliwego i mściwego rodu Atrydów.
"Bębny i amfory"
Anna R. Burzyńska
Tygodnik Powszechny nr 48/02.12
29-11-2007
Oparta na motywach "Ifigenii w Aulidzie" "Ifigenia Cygańska" w dowcipny, heroikomiczno-ironiczny sposób łączy żywioł muzyki cygańskiej z elementami antycznej sztuki gestu, umowność współczesnego teatralnego znaku z cytatami zachowań właściwych społeczeństwom tradycyjnym, grekę z językiem romskim, polskim i hiszpańskim, elementy akrobacji z gestem naturalistycznym, a ten z kolei z brechtowskim efektem obcości. Aktorzy żonglują tradycjami, estetykami, symbolami przejętymi z rozmaicie kształtowanych systemów wartości, wątkami muzycznymi, elementami stroju i rekwizytem. A wszystko odbywa się w niebywałym tempie, iskrzy humorem, uwodzi lekkością wykonywanych ewolucji i zadań, kontentuje poziomem inteligencji, technicznej i psychicznej samokontroli oraz osobistego zaangażowania.
"Kuszenie Gardzienic"
Ireneusz Guszpit
Gazeta Wyborcza - Wrocław nr 57
07-03-2008
"Ifigenia Cygańska" - owoc pracy studentów VI Akademii praktyk Teatralnych, jest próbą wyciągnięcia z "Ifigenii w Aulidzie" najbardziej nośnych scen i nadania im cygańskiego charakteru, o niesamowitym ładunku energii i witalności. Gwoli ścisłości - próbą nader udaną.
"Corpus Gardzienicus, czyli organizm wyimaginowany"
Agnieszka Dziedzic
Teatralia Kraków
29-12-2008