: pl   : en

  : o festiwalu

  : program

  : wykonawcy

  : archiwum

  : sponsorzy
    patroni

  : kontakt

 

 

<<< powrót :::

komuna// warszawa

Grupa artystyczno-społeczna; jeden z najbardziej znanych teatrów nurtu eksperymentalnego w Polsce, spadkobierca i pogrobowiec Komuny Otwock.
Styl z pogranicza sztuk plastycznych, physical theatre, tańca współczesnego i performance art dodatkowo wyróżnia oryginalna muzyka grana na żywo podczas spektakli i akcji. k//w chętnie sięga do nowoczesnych technik multimedialnych, szuka też inspiracji w tradycyjnych technikach, takich jak teatr no.
Zainteresowania grupy skupiają się na pytaniach o człowieka – istotę społeczną, o sens buntu i rewolucji. Odpowiedzi szuka, interpretując w swych ostatnich spektaklach biografie intrygujących lub tragicznych postaci (Waltera Gropiusa, Calela Perechodnika, Andreasa Baadera i Ulrike Meinhof, Johna S. Milla, Richarda Buckminstera Fullera). Życiorysy zestawione z teoriami społecznymi oraz filozoficznymi ilustrują nadzieje i porażki dzieci rewolucji.
Ostatnie przedstawienie to futurystyczna fantazja na temat Sławomira Sierakowskiego, uważanego za papieża młodej intelektualnej lewicy.
k//w jest również producentem przedstawień innych artystów (obecnie w ramach cyklu re//mix) oraz we współpracy z kuratorem Michałem Liberą prowadzi cykl „Historie świata w muzyce”.
komuna// warszawa to także miejsce dyskusji, spotkań, koncertów, spektakli i akcji artystycznych, mieszczące się na warszawskiej Pradze w kamienicy przy ul. Lubelskiej 30/32.

Historia muzyki

komuna// warszawa w swoich działaniach teatralnych zawsze doceniała i wykorzystywała materię muzyczną. W spektaklach grana na żywo muzyka odgrywa wielką rolę dramaturgiczną. Członkinie i członkowie grupy tworzą muzyczną efemerydę Kosmos 1999, sporadycznie dającą niecodzienne koncerty, takie jak „Symfonia kolejowa” skomponowana na podstawie rozkładu jazdy pociągów na
dworcu Warszawa Wschodnia, która dała początek „Operze kolejowej”, stworzonej we współpracy z moskiewskim teatrem alternatywnym Liquid Theatre i zaprezentowanej w Moskwie na festiwalu Złota Maska w marcu 2011.

„Historia muzyki” to muzyczny esej na aktorów i instrumenty specjalnie zbudowane na potrzeby spektaklu – muzyka od szamanizmu do industrialnego noise’u… To specyficzny wykład o tym, co może być nazywane muzyką i jak tworzy się muzyka. komuna// warszawa posługiwać się będzie zbudowanymi specjalnie dla potrzeb projektu instrumentami: organometrem, gitarsem i klawitorem…