max klezmer band

  : pl   : en

  : o festiwalu

  : program

  : wykonawcy

  : archiwum

  : sponsorzy
    patroni

  : kontakt

 

<<< powrót :::

max

Zespół Max Klezmer Band został założony w 1998 roku przez Maxa Kowalskiego. Początkowo zainspirowany muzyką żydowską, dzięki ciągłym poszukiwaniom stworzył swój własny, niepowtarzalny styl. W ich utworach można usłyszeć elementy muzyki klezmerskiej, bałkańskiej, hinduskiej oraz jazzu.
Zespół koncertuje w Polsce i za granicą (Francja, Niemcy, Austria, Belgia, Szwecja, Węgry, Słowacja, Czechy, Łotwa, Białoruś). Ich koncerty to wspaniałe spektakle muzyczne, które porywają słuchaczy i długo nie dają o sobie zapomnieć. Muzycy potrafią stworzyć klimat niemal metafizyczny zadziwiając publiczność kunsztem wirtuozerskich improwizacji, a także niezwykłymi zdolnościami aktorskimi.
Dorobek zespołu to kilka płyt, z których ostatnia - Tsunami swoją premierę miała w 2007 roku. Ich muzyka, odczuwana jako połączenie tradycji i nowoczesności, sięga w głąb duszy ludzkiej odkrywając wspólną kulturową i artystyczną tożsamość ludzi różnych nacji, skłania zarazem do refleksji i budzi radość życia.

MAX KOWALSKI - kontrabas, kompozycja. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracuje z Teatrem Witkacego w Zakopanem. Jest autorem muzyki do spektakli: Tangen Knuta Hamsuna (Teatr Witkacego), Pustynia Tankreta Dorsta (Teatr Polski we Wrocławiu), Kamienie w kieszeniach Marii Jones (Klub Graffifti w Lublinie) - wszystkie w reż. Ł. Witt-Michałowskiego. Nauczyciel gry na kontrabasie w PSM I st. W Krakowie. Współpracuje z wieloma muzykami scen krakowskich. Założyciel i lider zespołu Max Klezmer Band.

MICHAEL JONES - skrzypce, śpiew, trąbka, djembe, hinduskie skrzypce, kompozycja. Studiował w Anglii (skrzypce) w Guildhall School of Music w klasie Krzysztofa Śmietany. Był także pilotem w RAF. Dziesięć lat temu przyjechał do Polski i zakochał się w Krakowie, gdzie nadal mieszka. Współpracował z Fiolką Najdanowicz, dla której grał i komponował (album Fiolka). Na hinduskich skrzypcach nagrywał muzykę do filmu Wiedźmin oraz dla zespołu Papryka Korps. Jest współautorem muzyki do przedstawienia Mały Książę w Toruniu. Występował z Nigelem Kennedym, Kiniorem, Markiem Stryszowskim. Grał z celtyckim zespołem Wassail oraz z Sidneyem Polakiem. Śpiewa i komponuje dla swojego zespołu O.Q.Larsen. Przez wiele lat występował w formacji Okularsy Antidepresjon. W Max Klezmer Band od 2006 roku.

PIOTR SKUPNIEWICZ - klarnet, klarnet basowy, kompozycja. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 1995-1997 I klarnecista orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis. Uczestnik wielu wydarzeń kulturalnych, współpracował z uznanymi artystami sceny polskiej (m.in. K. Gärtner, Aida, J. Steczkowska, M. Pospieszalski, Piwnica pod Baranami). W latach 2000-2007 członek zespołu Lubieżnicy Folkloru. Obecnie, nauczyciel gry na klarnecie w PSM I st. w Myślenicach. Od 1997 roku związany muzycznie i emocjonalnie z Teatrem Witkacego w Zakopanem. W Max Klezmer Band od 1999 roku.

BOGUSŁAW ZIĘBA - akordeonista, pianista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Umiejętność improwizacji szkolił na warsztatach jazzowych pod kierunkiem m. in. W. Niedzieli i A. Dutkiewicza. Współzałożyciel zespołów L`acco, Frittata, Nic do ukrycia. W Max Klezmer Band od 2008 roku.

JACEK HOŁUBOWSKI - akordeon. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Współtworzy działania muzyczne od folku po awangardowe "spontanious composition". W latach 1996-1999 wraz z Januszem Wojtarowiczem i Marcinem Filipkiem tworzył akordeonową grupę Emotion Trio, z którą wystąpił na Music West Festival w Vancouver (Kanada)(album Cry). W latach 1996-2002 współtworzył Jascha Lieberman Trio (Rememberance of Kazimierz - Universal Music 1999). Z zespołem tym zagrał kilkaset koncertów  w Polsce i kilku krajach Europy (Niemcy, Czechy, Serbia, Czarnogóra, Szwajcaria). Współpracuje z Januszem Radkiem (płyta Królowa Nocy z zapisem koncertu w krakowskim klubie Alchemia uzyskała statut Złotej Płyty, a przedstawienie pod tym samym tytułem, w ankiecie pisma Teatr, zostało uznane za najlepszy spektakl muzyczny roku 2004). Od kilku lat współpracuje z krakowskim Teatrem im. J. Słowackiego i zakopiańskim Teatrem Witkacego. W Max Klezmer Band od 2003 roku.

ADAM LEŚNIAK - perkusja, kompozycja. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie -studia ukończone dyplomem z wyróżnieniem. Stypendium oraz asystentura na wydziale kompozycji w Central Washington University (USA). Obecnie, miejsce zamieszkania i pracy - południowa Polska. Kompozytor, producent muzyki filmowej, teatralnej i innej. Członek wielu zespołów i projektów muzycznych: East End, KDN, Silver Sound, Teatr Witkacy. W Max Klezmer Band od 2008 roku.

ANDRZEJ CZOP "CZOPER" - realizator dźwięku, oświetlenia. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W czasach studenckich (1976-1993) kierownik techniczny Studenckiego Radia Centrum (pierwsze nagrania z Jackiem Kaczmarskim i Grzegorzem Turnauem). Współpracował z czołówką polskich artystów scen i estrady (m. in. Skaldowie, Grupa Pod Budą, Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Wały Jagiellońskie, Dżem, Ela Adamiak, Andrzej Poniedzielski), a także z muzykami jazzowymi (Jarosław Śmietana, Nigel Kennedy, Zbigniew Namysłowski, Jan Muniak, Old Metropolitan Band i in.). Współpracował również z Teatrem STU (Król Ubu). Z krakowskim teatrem KTO (od 1983) realizował dźwięk do wielkich widowisk plenerowych dla telewizji (m.in. Vivat Academia - 600 lat Uniwersytetu Jagielońskiego, Kantata, Na Moście, Wianki Krakowskie). W 2005 roku był członkiem ekipy technicznej realizatorów obsługujących koncerty Dnia Polskiego EXPO 2005 w Japonii. Od 2004 roku jest kierownikiem pracowni akustycznej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i realizatorem dźwięku formacji Max Klezmer Band.

DAMIAN RĘKAS - management, realizacja oświetlenia, transport. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. W latach 1993-1997 współtworzył grupę CAVE (album Cave). Był założycielem i liderem formacji SIEDEM (1997-2003), z którą m.in. wydał dwa albumy: Siedem i Pomarańcze. Kompozytor, autor tekstów, aranżer, producent, klawiszowiec. Wygrał konkurs Debiuty podczas Festiwalu Opole 1999, był nominowany do nagrody Fryderyki 2000, a jego utwory wspięły się na szczyty play list i list przebojów radia RMF, ZET i in. Nagrał sześć wideoklipów w reżyserii m. in. Yacha Paszkiewicza i Piotra Rzepińskiego, był gościem wielu programów telewizyjnych, zagrał setki koncertów. W Max Klezmer Band od 2005 roku